WordPress 5.0: Krok vpred, alebo klinec do rakvy?

Weby | Kristián Filo | 10. októbra 2018
WordPress 5

WordPress je open-source redakčný systém (CMS) pre blogy a webstránky, ktorý svojou popularitou s prehľadom valcuje webový trh. V čase písania tohto článku tvorí WordPress viac ako 31% všetkých webových stránok a internetových obchodov. Za týmto všetkým je jasný dôvod – je to vďaka jeho jednoduchosti, rýchlosti, prispôsobiteľnosti a gigantickej databáze profesionálnych pluginov (prídavných modulov) a tém. Mnohí sa obávajú, že zmeny, ktoré WordPress čakajú v najbližšej dobe budú prvým krokom na ceste ku koncu tohto CMS, ako ho poznáme. Ste pripravení na verziu 5.0?

WordPress 5.0, ktorý je najbližšou významnou aktualizáciou s plánovaným dátumom vydania stanoveným na 19. novembra 2018, prinesie výrazné zmeny UI (používateľského rozhrania) v jeho jadre použitím frameworku s názvom Gutenberg. Gutenberg kompletne nahradí aktuálny Tiny MCE editor a zmení spôsob tvorby, publikovania a vykresľovania obsahu na tejto platforme na nepoznanie.

V čom je Gutenberg iný?

Aktuálny editor obsahu Tiny MCE vyzerá a funguje ako každý iný textový editor. Je jednoduchý, elegantný, rýchly a intuitívny. Jednoducho napíšete text, naformátujete ho pomocou niektorej z dostupných funkcií, pridáte prípadné obrázky a publikujete. Práve v tom je čaro WordPressu. Jednoduchá tvorba čistého obsahu, zabalená do komplexného redakčného systému s neobmedzenými možnosťami.

Gutenberg na tvorbu obsahu využíva tzv. „bloky“. Chcete si otvoriť stránku a jednoducho skopírovať a vložiť text, ktorý pár kliknutiami naformátujete? Zabudnite na to, Gutenberg takto nefunguje. Všetok obsah je formovaný do samostatných blokov, ktoré je nutné povytvárať, presúvať a brať ohľad na ich (vnorenú) hierarchiu. Pre editáciu formy a obsahu bloku je nutné ho správne identifikovať spomedzi ostatných a rozkliknúť správne nastavenia. Skvelý spôsob pre budovanie jednoduchých stránok, otázne však je, do akej miery to bude intuitívne pre content writerov, ktorí obsah píšu a sú zvyknutí na určité postupy.

Gutenberg je často porovnávaný s obľúbenými editormi obsahu založenými na podobnom princípe, akými sú napríklad Divi, Page Builder od Site Origin, alebo od WPBakery (bývalý Visual Composer). Na mieste je otázka, prečo implementovať do jadra WordPressu niečo, čo na jednej strane nevyhovuje každému a na strane druhej je to už roky vyvíjané vo forme pluginov a funguje to perfektne.

Kompatibilita

Hlavným dôvodom, prečo je verzia 5.0 a Gutenberg kontroverznou témou je fakt, že mnoho programátorských nadstávb pre WordPress priamo závisí na Tiny MCE editore. Toto je kritický fakt pre obrovské množstvo existujúcich tém a modulov, využívajúcich napríklad metadáta, vlastné typy príspevkov, alebo tzv. shortcodes – teda vopred definované časti kódu, ktoré nahrádzajú komplikovanejší a rozsiahlejší kód.

Vývojári v Gutenberg Team sú si vedomí toho, že ich nový editor môže vážne narušiť funkcionalitu webov a aktívne pracujú na zabezpečení spätnej kompatibility, no veľa tém a modulov stále čelí možnému riziku a kompatibilita s Gutenberg editorom je iba v ich rukách.

Jadro vs. Plugin

Vieme s istotou povedať, že úmysel implementovať nový editor priamo do jadra WordPressu 5.0 bolo pre Gutenberg vykročenie do sveta ľavou nohou. Svedčia o tom aj hodnotenia a recenzie tohto editora, ktorý je momentálne dostupný na testovanie ako samostatný plugin – jeho hodnotenie sa pohybuje niekde okolo hranice 2.5/5, čo je smiešne málo pre plugin, ktorého implementácia do jadra WordPressu je doslova za rohom. Väčšina recenzentov ho hodnotí najnižšou možnou známkou a zvyčajne pripájajú rovnakú prosbu – „nechajte Gutenberg pluginom“. Vývojári z Gutenberg Team a Automattic, stojaci za systémom WordPress, si však pevne stoja za svojou víziou.

Nie ste pripravení?

Pokiaľ si nie ste istý kompatibilitou vašej témy, či pluginov s najnovšou verziou WordPressu a Gutenberg editorom, existuje riešenie. Je ním jednoduchý plugin vyvinutý WordPress komunitou a jeho názov je „Classic Editor“. Ide o plugin, ktorý priradí klasickému Tiny MCE editoru vyššiu prioritu a aj po aktualizácii na verziu 5.0 bude obsah renderovaný týmto editorom. Vtipným paradoxom je, že narozdiel od Gutenberg pluginu má plugin Classic Editor viac ako 400,000 aktívnych inštalácií a takmer perfektné hodnotenie. Do akej miery je toto riešenie permanentné nevieme. Sme si istý, že vývojári z Automattic tieto zadné vrátka jedného dňa zatvoria, no veríme, že v takom prípade poskytne alternatívne riešenie plugin tretej strany.

Tipy na záver

  • Gutenberg je dostupný aj ako plugin. Využite to a otestujte svoj web pred aktualizáciou na verziu 5.0.
  • Aktualizácia na verziu 5.0 je nevratná, nezabudnite na potrebné zálohy.
  • Overte si kompatibilitu s verziou 5.0 na oficiálnych stránkach vašich tém a pluginov.
  • Pred aktualizáciou WordPressu nezabudnite na aktualizáciu samotných tém a pluginov.
  • Bloky vo verzii 5.0 nahradia všetok obsah, vrátane widgetov, počítajte s tým.
  • S aktualizáciou odporúčame počkať niekoľko mesiacov od vydania verzie 5.0, kým sa vyladí všetko potrebné a kým vývojári pluginov a tém tretích strán odladia svoje produkty.

Ak ste zvyknutí na klasický editor, bude to veľká zmena – prajeme pevné nervy.

Ak chcete váš web otestovať, zálohovať a aktualizovať na verziu 5.0, no sami si na to netrúfate, ozvite sa nám. Veľmi radi vám pomôžeme.

KONTAKTOVAŤ
Komentáre k článku

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment